16-20. Haftalar

16-20. Haftalar

16.Hafta

Bu haftada ‘’Down Sendromu’’ ve ‘’Nöral Tüp Defektleri’’ ile ilgili olan üçlü test ve serumda AFP ölçümü hakkında bilgilendirilmeniz uygun olacak.Üçlü test 1. trimester tarama testi (İkili test) gibi Down sendromu riskini belirlemek amacıyla yapılan bir kan testidir. Anne kanında yapılan tetkikle bebeğin Down Sendromlu olma riski belirlenir.Bu risk belli sınırın üzerindeyse size kesin tanı için amniosentez önerilir. AFP fetusun karaciğerinde sentezlenen bir proteindir.Üçlü testin bir parçası olarak düzeyi tespit edilir ve Down Sendromuında anne kanındaki düzeyi normalden düşük saptanır.Bunun dışında bebeğin beyin omurilik gelişiminde oluşan bazı problemlerde de düzeyi oldukça yükselir. Spina Bifida, Meningomyelosel ve anne kanında AFP nin yüksek bulunduğu diğer fetal anomaliler hakkında detaylı bilgiyi sitemizdeki fetal anomaliler bölümünde bulabilirsiniz ancak gebeliğin getirdiği hassasiyetle yersiz endişelere kapılmanızı istemediğimizden eğer böyle bir sorununuz yoksa anomaliler bölümünü okumanızı doğru bulmuyoruz.Ancak üçlü test ve diğer prenatal tanı yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız uygun olacaktır

Bu haftada daha önce doğum yapmış hamilelerin (multipar) hemen tamamı bebek hareketlerini hisseder.İlk gebelikte ise gebelerin ufak bir kısmı hareketleri hala hissedemiyor olabilir.zayıf hamileler şişmanlara göre bebek hareketlerini daha erken hissederler.

Bebeğinizin boyu yaklaşık 14 cm. ye ağırlığı da 150-170gr a ulaşır .Kas sistemi geliştikçe istemli hareketleri de başlar.Yüz kaslarının gelişmesiyle kaşlarını çatabilir,gözlerini kısabilir.Baş ve gövde daha dik durabilir.Bebeğinizin tırnakları oluşmuştur,kemiklerinde ise Ca depolanması artar.Bu aşamadan sonra anne adayının yeterli Ca alması önemlidir.

Bu haftadan sonra yavaş yavaş cilt altında yağ depolanması başlar.Bu hafta için yeni bir olayda solunum kaslarının da harekete geçerek bebeğin ilk solunum hareketlerini yapmasıdır.Anne karnında kapalı olan akciğerler içinde bu hareketlerle az miktarda amniotik sıvı solunum sistemi içinde ileri geri hareket eder.Bu hareketler solunum kaslarının gelişmesi ve doğumdan sonra bebeğinizin sorunsuz soluk alabilmesi için son derece önemlidir.
Bu haftada bebek ve plasenta hemen hemen eşit

17.Hafta:

Üçlü tarama testi için en uygun hafta olarak kabul edilir.Gebelikle ilgili şikayetlerin en hafif olduğu dönemdesiniz.Bu dönemde göğüslerde büyüme ve hassasiyet olabilir.göğüs ağrısından kurtulmak için daha büyük numaralı ve destekleyici sütyenler kullanmanız uygun olabilir.Rahiminizin üst kısmı göbeğinizle pubis kemiği arasındaki mesafenin yarısında elinize gelebilir.
Hala gebelik öncesi giyisilerinizi giymeye devam ediyorsanız artık kendinize yeni giyisiler almakta acele etmelisiniz.Rahat,kullanışlı ve sentetik olmayan giyisileri tercih etmenizi öneririz.Ayrıca gebeliğin sonuna dek kullanabileceğiniz giyisileri satın almaya özen gösterin.Topuklu ayakkabılarınızı dolaba kaldırın.Yeni ayakkabı alacaksanız akşam saatlerinde ayaklarınız sabaha göre biraz daha şişken alışverişe çıkmanız daha uygun olacaktır
Hala çok ufak ama artık yağ hücreleri artmaya başladıve dış görünüş olarak insana daha benzer bir görünüm aldı.Bu dönemden sonra ciltaltında ve karın kısmında oluşan yağ dokusu giderek artar ve doğum sonrası bebeğinizin vücut ısısını ayarlamasında hayati rol oynar. Gözler tamamen oluşmuş ama göz kapakları hep kapalı durumdadır.Bebeğin ilk kakası olan mekonyum barsaklarda oluşur.Mekonyumu oluşturan maddeler sindirim sisteminden dökülen hücrelerin artıklarıve sindirim salgılarıdır.Kemikleşme artarak devam eder ama doğum kanalında gereken esnekliğin sağlanabilmesi için kemikler hala oldukça esnektir. Plasenta da bebeğin giderek artan ihtiyaçlarını karşılamak üzere giderek büyür.
Bebeğinizin boyu bu dönemde 16cm , ağırlığı da 180-220 gr kadardır.

18.Hafta

Bu dönemde doğumla ilgili hazırlıklara başlamakta fayda var. Bu ‘alışverişe başlayın’ anlamına gelmez.Doğum doktorunuzu, hastanenizi, hatta çocuk hastalıkları uzmanını seçmek için araştırmalara başlayabilirsiniz.Zaten güvendiğiniz bir doktorunuz varsa onun önerilerini dikkate almakta yarar vardır.Doğum yapacağınız hastanenin fiziki donanımını ,ödeyeceğiniz ücrete nelerin dahil olduğunu araştırın.Daha önce doğum yapmış yakınlarınızdan hastane hakkında bilgi almanız doğru olacaktır.

Bebeğiniz bu haftadan itibaren duyabilir.Ninni söylemeye ,ona müzik dinletmeye başlayabilirsiniz, onunla konuşabilirsiniz.Çok yüksek seslere tepki vermeleri beklenebilir.Bu haftadan itibaren bebekler yutmayı da başarabilirler.İçinde bulundukları amniotik sıvıyı yutar ve size çok garip gelecek ama içine idrarlarını yaparlar.Bu döngü bebeğe herhangi bir zarar vermez.Gözün retina tabakası da geliştiğinden rahim içine ulaşabilen bir ışığa tepki verebilirler.

Yenidoğan bebeklerin ciltlerinde de görülen Vernix bu haftadan itibaren oluşur.Akciğerlerde doğumdan sonra hava değişiminin gerçekleşeceği hava keseceikleri olan ''alveol'' ler oluşur.Ultrasonda bebeğinizin kalbinde iki karıncık ve iki kulakçık izlenebilir.''Dört odacık görünümü'' adı verilen bu görüntü doğumsal kalp hastalıklarının önemli bölümünün ekarte edilmesinde yardımcıdır.
Kemikler gelişmeye devam eder ve kalsiyum depolanması yayılır.İlk kemikleşme bacaklarda ve içkulakta gerçekleşir.
Bebeğinizin boyu 18 cm ağırlığı da 250-280 gr kadar

19.Hafta

Arada önemli farklar olmasına karşın hamilelerin çoğu bebek haraketlerini 18-20 haftalar arasında hissedebilir.Bu bir güvenlik duygusu oluşturur.Gerçekten de özellikle son aylarda bebek hareketleri bebeğinizin iyi olduğunu gösteren güvenilir bir bulgudur. İlk hareketler daha çok hafif seğirmeler şeklinde olur, bazen barsak hareketleri ile karışabilir.İlerleyen haftalarda bebeğin büyümesi ile çok güçlü tekmeler çekilme ve kabarmalar hissedecek hatta dışarıdan bile fark edebileceksiniz. Her bebeğin oynaması farklı olabilir.Düzenli olarak takip ederseniz bir süre sonra kendi bebeğinizin ne kadar hareketli olduğunu kavrayabilirsiniz.

Bebeğinizin cildinde Vernix Caseosa adı verilen krem rengi ve kıvamında bir madde bulunur.Bazan doğum da da bu maddeyi görebilirsiniz.hızlı beyin gelişimi ve kas kontrolünün gelişmesiyle bebeğiniz istemli hareketlerine de başlar.Ultrasonografide bebeğinizin elini ağzına götürdüğünü ,avucunu açıp kapadığını izleyebilirsiniz.

20. Hafta

Gebeliğinizin tam yarısındasınız.Eğer özel bir durum yoksa gebeliğinizle ilgili büyük bir şikayetiniz olmamalı.Bazı hamilelerde bu dönemde kas krampları başlayabilir.Genelde hastalar Magnesium içeren ilaçlardan fayda görürler.Aynı zamanda kalsiyum desteği de gerekli olabilir.Ultrasonografide bebeğinizin gelişimini tüm detaylarıyla izleyebilirsiniz.Bu hafta ’’İkinci düzey ultrasonografi ‘’ olarak adlandırılan detaylı inceleme için uygun zamandır.Bu muayenede sistematik biçimde gebelik sırasında saptanabilecek sakatlıkların bulunup bulunmadığı araştırılır.Ancak bütün problemlerin ultrasonografi ile saptanması mümkün değildir.Metabolik hastalıkların hemen tamamında ultrasonografi bulgusu yoktur.Bazı problemlerde gebeliğin ilerleyen haftalarında ortaya çıkabilir.

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor.20 haftada ağırlığı 300-325 gr a boyu da yaklaşık 20-23 cm e ulaştı.Büyüyen uterusun ‘’fundus’’ adı verilen üst kısmı göbek düzeyine ulaşır.Karın içi diğer organlar yukarı doğru itilir. Diafram ve akciğerler üzerindeki baskı artar.
 
Gebelik Haftası Boy Ağırlık
16.Hafta 12 cm 120 gr
17.Hafta 14 cm 170 gr
18.Hafta 16 cm 220 gr
19.Hafta 18 cm 275 gr
20.Hafta 20 cm 330 gr


*** Lütfen aşağıda bulacağınızölçümleri veya başka kaynaklardaki değerleri kendi bebeğinizin ölçümleriyle karşılaştırarak bebeğinizin ''iyi büyümediği'' ya da ''anormal derecede iri olduğu'' konusunda sıkıntıya girmeyin.Eğer doktorunuz bebeğinizin gelişiminin normal olduğunu belirtmişse bu değerleri hiç dikkate almayın.