Eve Dönüş

Eve Dönüş

Doğumdan bile yıpratıcı olabilir...

Hayatınız artık eskisinden çok farklı. Uzun zamandır beklediğiniz bebeğiniz artık yanınızda...Ama her şey beklediğiniz gibi tozpembe değil.

Bir taraftan doğum sonrası hormonlarınızdaki büyük değişikliklerin yarattığı etki,diğer taraftan doğum sonu ağrılar veya sezaryana bağlı dikiş ağrılarla baş etmeye çalışırken diğer taraftan emzirmeyi öğrenmek, uykusuzlukla savaşmak ve ne zaman ve niçin ağladığını kestiremediğiniz bebeğinizin rahatı için çalışmak zorundasınız.Bu arada evdeki kalabalık, yakınlarınızın birbiriyle çelişen önerileri, alıştığınız düzenin tamamen altüst olması ve yerine tam bir kaosun hakim olması sizi kelimenin tam anlamıyla perişan edebilir.Gerginlikler,krizler ve kaos yaşanabilir.

Özellikle kendi düzenlerinı sağlama ve koruma açısından titiz olan annelerin ortamın ‘’anarşik’’ durumundan rahatsız olma olasılığı daha yüksektir.Eğer ilk kez anne oluyorsanız ve evinizin alışılagelmiş düzeni sizin için çok önemliyse kendinizi önünüzdeki en az 5 sene için bu alışkanlığınızı terk etmeniz gerektiğini kabul etmelisiniz.Unutmayın artık evinizde hiçbir düzen tanımayan bir bebeğiniz var ve özellikle emeklemeye ya da yürümeye başladığında kendi düzensizliğini size kabul ettirmek konusunda daha da başarılı olacak.Ancak bir süre sonra ,ki anneler genelde bu süreyi yaklaşık 2-3 ay olarak ifade eder, uyku ve yemek alışkanlıkları büyük oranda makul bir düzeye gelen bebeğinizle hayatınızı bir ölçüde düzenleme şansınız olacak.

Doğumunuz beklediğiniz,umut ettiğiniz şekilde seyretmemiş,aksilikler zorluklar yaşamış,beklediğinizden daha çok ağrı ve sıkıntı yaşamış olabilirsiniz.Bu daha yorgun,halsiz hatta kızgın olmanıza neden olabilir.Bebeğiniz az uyuyan ,zor emen ve çok ağlayan bir bebek olabilir.Siz yakınlarınızdan kendiniz için ilgi ve şevkat beklerken onların ilgisi büyük ölçüde bebek üzerinde yoğunlaşmış olabilir.Hatta siz kötü hissederken emzirme,bebek bakımı Bu zor dönemde olası doğum sonu hüzün (postpartum blues) ve depresyondan korunmak için size yardımı olacak birkaç öneri:
  • Mola verin.Koşuşmayla geçen tüm günü idare edebilmek gerçekten zordur.Bu nedenle ufak ta olsa molalar vermek gerçekten faydalı olacaktır.Bebeğinizin uykuya daldığı dönemlerde bir saatten kısa bile olsa evin dışına çıkmak,açık havada yürümek için bahaneler yaratmak,ya da bu kısa dönemlerde sadece kendiniz için bir şeyler yapmak (kuaföre gitmek gibi) iyi gelecektir.
  • Mükemmeliyetçiliğinizi terk etmeye çalışın. Bu yeni dönemde ufak tefek te olsa mutlaka aksayan şeyler olacaktır. Aksilikler ve düzensizlik konusunda biraz daha toleranslı olmaya gayret gösterin.
  • Yardım alın. Komşu,arkadaş,anneler yardım için istekli olabilirler.bunun size nefes alacak zaman sağlaması son derece olumludur.Ancak bazan eğer fazla müdahaleciler ise anneanne ve babaannelerin yaşamınızın çok içinde olması sizi rahatsız edebilir. Edindiğiniz bilgilerle annelerinizin eski uygulamaları çelişebilir. Doğru olduğunuzdan emin olduğunuz uygulamalardan vazgeçmeyin. Anadolu’da bebek için son derece zararlı olabilen bazı uygulamaların hala sürdürüldüğünü bazen hayretle izliyoruz. (Örneğin bebeklerin tuzlanması son derece zararlıdır.)
  • Kendinize özen gösterin. Kişisel bakımınızı aksatmayın.
  • Eşinizle bazı sorumlulukları paylaşın.Baba olmanın da kolay olmadığını biliyoruz .Ancak ufak ta olsa bebeğin bakımına babanın katkısı yeni büyüyen ailenizin mutluluğu için önemli katkı sağlayacaktır.

Eski Formunuza Dönmek

Öncelikle kendinize gebelik ve doğumun verdiği yükten kurtulabilmek için zaman verin. Eski formunuza kavuşabilmek için çalışmaya başlamadan 6 haftanın geçmesini,loğusalığınızın bitmesini bekleyin.Ancak bu arada anne sütünü arttırmaya yönelik tehlikeli ve kilo aldırıcı önerilerle kilonuzun daha da artmamasına dikkat edin.

Egzersizlere başlamak içinse loğusalığınızın bitmesini beklemenize gerek yoktur.İlk günler zaman ayırmak çok zor olsa da normal doğumdan iki gün sonra dahi ilk egzersizlere başlayabilirsiniz.Doğumunuz sezaryen ile gerçekleştiyse egzersize başlamak için en az 20 gün geçmesini beklemeniz doğru olacaktır.

Çok sıkı diyet yapmanız doğru değildir. Emzirmiyorsanız bir süre yalnızca daha az yameye çalışın.Az yağlı lifli gıdalarıağırlıklı olarak tüketmeye çalışın.Ara öğünlerde bisküi ve benzeri gıdalar yerine taze meyveleri tercih edin.buzdolabından uzak durmaya gayret edin.Meyve sularında tahmin ettiğinizden daha fazla kalori vardır.bu nedenle taze meyveyi her zaman meyve suyuna tercih etmelisiniz.