Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

Vücudunuzdaki çok büyük çok hızlı ve şaşırtıcı değişimlerin hepsi sağlıklı bir bebek içindir

Gebelik anne adayının tüm vücudunda çok önemli ve çok hızlı değişimlere neden olur.Bu değişimlerin hemen tamamı bebek için en uygun koşulların sağlanmasına ve onun risklerden korunmasına hizmet eder. En genel söylemle tüm gebelik boyunca sistem bebeği kollar.Anne adayının zararına bile olsa bebeğin gereksinimlerini karşılamaya yönelik değişimler gerçekleşir. Anne adayının gebelik sırasında vücudunda oluşacak değişiklikleri ve nedenlerini bilmesi yine bu değişimler nedeniyle oluşacak sıkıntılara katlanabilmesi açısından faydalıdır.

Bu bölümde ana hatlarıyla vücudunuzda ortaya çıkacak değişimleri ve bunların doğurduğu sonuçları bulabilirsiniz.Bu değişimlerin getirdiği şikayetler ve bunlarla başa çıkabilmeniz için yapılan önerilerin de sizin için yararlı olacağını ümit ediyoruz.

Gebelikteki değişimlerin nedenlerini,

  • Hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi
  • Annenin doğumda kısa sürede gerçekleşebilecek ciddi kan kayıplarına karşı hazırlanması
  • Gebeliğin ikinci yarısından itibaren karın boşluğunda büyük yer kaplayan uterusun diğer organlara yaptığı bası şeklinde özetleyebiliriz. Bu amaçlara yönelik değişimler o kadar büyük ve hızlıdır ki anne adaylarının önemli bir kısmı buna uyum sağlayabilmekte az çok zorlanabilirler.Bu durum bebeğin sağlığı ve gebeliğin seyri ve sonu ile ilgili endişelerle birleştiğinde psikolojik olarak ta ciddi stres nedeni olabilir.

Amaç bu değişimlerin getirdiği yakınmaları arttıracak davranışlardan kaçınmak,neyin normal neyin normal dışı olduğu konusunda bilgi sahibi olmak ve gereksiz paniğe kapılmamak ama ciddi olabilecek bulgular da gözden kaçırmamaktır.

Anne adayı bu dönemde ailesinin ve yakınlarının desteğine ciddi anlamda gereksinim duyar.Bu da gözden kaçırılmaması gereken bir durumdur.