Loğusalığa Ait Sorunlar

Loğusalığa Ait Sorunlar

Gebelikte ortaya çıkan tüm değişimlerin geri dönüş sürecinde herşey daha hızlı ve bebeğinizin getirdiği sorumluluklarla daha zor olabilir.Ama annelik hepsine değer...

Loğusalık anne vücudunda gebelik süresince ve doğumda ortaya çıkan değişikliklerin normale dönüş sürecidir. Anne direncinin kısmen düşük olduğu bu sürecin sağlıklı geçirilmesi annenin daha sonraki dönemdeki sağlığı ve gebelikleri için son derece önemlidir.

Loğusalığın hamileliğe göre en zor tarafı artık tamamıyla size bağımlı ve günün her saatinde sizin bakımınıza ihtiyaç duyan bebeğinizin getirdiği sorumluluklardır. Özellikle doğumdan hemen sonraki ilk günler yeni yaşamınıza alışmanın zorluğu içinde geçerken gebeliğinizin sakin günlerini arayabilirsiniz.

Bu bölümde loğusalık döneminde karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarını ve bunlarla başaçıkabilme yollarını ve günlük yaşamla ilgili size yardımcı olabilecek bazı bilgiler vermeyi uygun bulduk.
Gebeliğiniz boyunca vücudunuzda büyük değişiklikler yaşadınız.Loğusalığın özellikle erken döneminde izlenen değişimin hızı ise gerçekten şaşırtıcıdır.
 

Erken Loğusalık Dönemi

 

Kanama

Doğum sonrası ilk gün erken loğusalık dönemi kabul edilir.Bu dönem anne ve bebeğin yakından takip edilmesini gerektiren kritik bir süreçtir.
Doğum sonrası adet kanamasından oldukça fazla miktarda bir kanama olur.Genelde 300-350 cc kadar olan bu kanama ilk 24 saatte normal doğumda 500 ,sezeryanda da 1000 ml den daha fazla olduğunda riskli kabul edilir. En sık nedeni ‘atoni’ adı verilen ve rahim kaslarının gereği gibi kasılamamasından kaynaklanan kanamadır. Gebelik sırasında normalin 10 katına ulaşan kana akımının bebek doğduktan sonra durdurulabilmesi için rahim kaslarının kasılması ve damar ağızlarının bu kas lifleri arasında sıkışarak kapanması gerekir. Bu gerçekleşmezse çok kısa sürede çok fazla miktarda kan kaybı ile anne için tehlikeli bir tablo ortaya çıkabilir.

Doğum sonrası bu durumun engellenmesi için çok mükemmel bir koruma mekanizması vardır.Emzirme sırasında göğüs ucundan kaynaklanan uyarılar hipofiz bezinden ‘oksitosin’ adı verilen hormonun salınımını arttırır. Oksitosin rahim kaslarını kasan en güçlü maddelerden biridir ve ilaç olarak ‘suni sancı’ uygulamaları için de kullanılır.Bu nedenle doğum sonrasında özellikle bebeğinizi emzirirken doğum sancısı benzeri ağrılarınız olabilir.bu rahim kaslarının kasılmasına bağlıdır ve kanamanızın kontrolü amacına yöneliktir.

Doğum sonu kanamanın kontrolü için gerek doktorunuz gerekse doğum ekibindeki ebeler karnınızı ve kanamanızı kontrol eder.Doğum öncesi göğüs kafesinize kadar yükselmiş olan rahiminizin üst kısmı doğumdan hemen sonra göbek hizasındadır ve hergün biraz daha küçülerek 10-12 günde artık karından fark edilemeyecek hale gelir.Bu dönemde karnınızda hareket eden bir şey hissetmeniz normaldir. Özellikle sezeryan sonrası kanama kontrolleri için karnınızdan yapılan muayeneler ağrılı olabilir.
 

İdrar yapma

Hem normal doğum hem de sezeryan sonrası belirli bir süre sonrası idrarınızı sorunsuz yapabilmeniz önemlidir. İdrar yapabilmeniz doğum sonrası kan ve sıvı kaybı neniyle vücudunuzun su kaybının telafi edilebildiğini gösterir.Kan ve sıvı kaybı bir şekilde yerine koyulamamışsa yeterince idrar oluşmaz.Bu durum uzun süre devam ederse böbrekler için zararlı olabilir ve nadiren de olsa ‘Akut böbrek yetmezliği’ adı verilen ciddi bir tablo oluşabilir.Eğer size aksi söylenmediyse (ya da sezeryan nedeni ile ilk saatlerde ağızdan herhangi bir gıda almanız yasaklanmadıysa) doğum sonrası bol sıvı almanız,özellikle de su içmeniz son derece önemlidir.Yeterli sıvı almanız sütünüzün gelmesi için de şarttır.
Doğum sonrası ilk kez idrar yaparken zorlanabilirsiniz.bu durum normal doğumda epizyotomi dikişlerinden ,ya da doğum eylemi sırasında bölgenin sinir uçlarına olan basıdan dolayı ortaya çıkan his kusurundan kaynaklanabilir. Yine doğumun yol açtığı gevşemeden dolayı ilk zamanlar idrar kaçırma şikayetinizin olması da doğaldır.Genelde kısa sürede kendiliğinden düzelse de ‘Kegel egzersizleri’ adı verilen egzersizleri yapmanız yararlı olacaktır. (bkz.doğum sonu egzersizleri)
 

Emzirme

Emzirme loğusalık döneminde uyum sağlamanız gereken ve belki de en çok çaba sarfetmeniz gereken konu bu olacak.Çünkü ilk günlerde doğru emzirmeyi başarabilmeniz uzun süreli ve sağlıklı anne sütü verebilmeniz açısından son derece önemli.Anne sütünün bebeğiniz açısından sağladığı yaraların yanında emzirmenin kadın sağlığı için de koruyucu etkisi bugün kesinlik kazanmıştır.Doğru emzirme tekniği ve anne sütüyle ilgili detaylı bilgiye anne sütüyle ilgili bölümümüzden ulaşabilirsiniz.