Rahim Ağzı Yetmezliği

Rahim Ağzı Yetmezliği

Rahim ağzı yetmezliği tekrarlayan geç düşüklerle seyreder.Gebelik süresince bebeğin büyümesine ve artan basınca karşı gerekli direnci gösteren ve 1 cm den daha az açıklığını koruyan rahim ağzı doğum kasılmalarının başlamasıyla çok kısa zamanda 10 cm kadar açılır ve doğumdan sonra kısa süre içinde de neredeyse eski haline döner.

Rahim ağzı yetmezliğinde normal zamanından önce rahim kasılmaları olmaksızın rahim ağzı açılır ve ağrısız ya da çok az ağrıyla düşük gerçekleşir.

Servikal yetersizliğe neden olan faktörler arasında rahim ağzının daha önce geçirilmiş müdahalelerden etkilenmesi sorumlu tutulabilir. Rahime ait yapısal anomalilerin bulunduğu hastalarsa (Rahimde bölme ,çift rahim vb) servikal yetmezlik olasılığı yüksektir.

Hastanın hikayesi genelde tipiktir .Gebelik dışında histerosalpingografi tanıda yardımcı olabilir.Ama gebelik süresince tekrarlayan kontrollerde rahim ağzı kanalının uzunluğu ölçülerek takip edilmesi de mümkündür.Servikal yemezlik tanısı koyulduğunda hamileliğin 14. aftasından itibaren ‘Cerclage’ adı verilen bir cerrahi müdahale uygulanır.Bu operasyon öncesinde bebeğin doğumsal bir anomalisi bulunup bulunmadığı konusunda sözkonusu gebelik haftasında yapılabilen testlerin uygulanması gerekir.Vajınal yoldan rahim ağzına özel bir dikiş uygulanır ve direnci arttırılır. Kısa süren ve düşük riskli bir operasyon olan bu müdahalenin sonuçları genelde yüz güldürür.