Yanlış İnanışlar

Yanlış İnanışlar

Tarih boyunca kadınlar hem gebe hem de bebeğin hayatına malolabilecek zor doğumlardan kaçınmak ve doğum süresini kısaltmak için pekçok yöntem denemişler.Bunlardan bazıları bugün çok doğal kabul ettiğimiz uygulamaların temellerini oluştururken bir kısmı da son derece şaşırtıcı hatta komik kabul edilebilir.

Ancak yüzyıllar boyu yerleşmiş bazı inanışların yıkılması hiç te kolay değil. Bu bölümde yakın çevrenizden büyük olasılıkla kulağınıza gelecek ancak bilimsel gerçeklerle ilgisi bulunmayan açıklamalar,öneriler ve iddiaları sıralamaya çalıştık. Böylece hem sizi duyacaklarınıza biraz olsun hazırlamak, hem de biraz tebessüm ettirmek istedik.

Biliyoruz ki aşağıda en popüler örneklerini göreceğiniz ifadeler gibi daha niceleri var.İsterseniz duydukarınızı bizimle ve diğer annlerle paylaşabilirsiniz…

1)Annedeki mide yanmaları bebeğin saçlarının çıkmasından kaynaklanır: Mide yanması büyüyen rahimin karın içi organları yukarı iterek mide ile yemek borusu arasındaki açıyı değiştirmesi ve hamilelik hormonları nedeniyle yemek borusu alt ucundaki sfinkter adı verilen kapakçığın gevşemesi sonucu midedeki asit içeriğin yemek borusuna geçmesi sonucu ortaya çıkar.Bazan ağız içine dek ekşi mide sıvısı gelebilir.

2)Gebelik sırasında saç kestirilmez:Bazıları bebeğin ömrünü kısaltacağı iddiasındadır.Bu konuyu açıklamaya bile gerek duymuyoruz.

3)Kollarla yukarı doğru uzanma düşüğe neden olabilir:Vücudunuzun gerilmesi ve ani hareketler rahimin bağları diyebileceğimiz yapılarda gerilmelere neden olabilir.Özellikle erken gebelikte oturup kalkarken kasıklarda kısa süreli ama oldukça şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz. Bu durumun düşük tehlikesiyle ilgisi olmasa da ağrıdan korunmak amacıyla ani hareketlerden kaçınmanız uygun olacaktır.

4)Annenin severek yedikleri ve gebelik süresince vücudunda oluşan değişikliklere bakılarak cinsiyet tayini yapılabilir: Bunu çok sık duyacaksınız.Elinizdeki tüm pozitif verilere karşın sadece karnınıza bakarak sizinle bebeğinizin cinsiyeti üzerine iddiaya girenler bile olacaktır. Sadece gülümseyin…’Karın sivri olursa erkek,kalçalar genişlerse kız ‘ veya ‘annenin yüzünde lekelenmeler artarsa kız ,artmazsa erkek’ ve buna benzer pek çok yorumun bilimsel bir desteği yoktur ve gerçeği yansıtmaz.Gebelik sırasındaki vücut değişiklikleri annenin genel vücut özelliklerine paralel seyreder.Karın bölgesinden kilo alma eğiliminde olan annelerin karınlarının daha sivri olmasından doğal bir şey yoktur..Aynı şekilde ‘ Ye ekşiyi doğur Ayşe’yi ,ye tatlıyı doğur Hakkı’yı ‘ tarzı anonim ifadelerin de gerçekle uzak-yakın bir ilgisi bulumaz.

5)Bebeklerin anne karnında ağzıda emzik benzeri bir yapı bulunur ve anneden bunun aracılığyla besin alırlar . Bu en inanılmaz düşüncelerden biridir .Bebeğin anneden besin ve oksijen almasını sağlayan ve zararlı atık maddeleri bebekten ulaştıran organ plasentadır.Anne kanında çözünmüş olarak plasentaya ulaşan besinler anne kanı ile bebeğin kanını ayıran zardan geçerek bebeğe ulaşır .Anne alyuvarlarının taşıdığı oksijen de yine aynı alanda bebeğin alyuvarlarına geçer ve göbek kordonu aracılığıyla bebeğe ulaşır.

6)Yatarken sağa sola dönmeler göbek kordonunun dolanmasına neden olabilir. Göbek kordonu rahim duvarına yapışmış olan plasenta ile bebeğin göbeği arasında yeralır. Herhangi bir şekilde bebeğin boynuna ya da kol ve bacaklarına dolanması ancak bebeğin kendi hareketleri ile mümkündür.Annenin hareketleri ile kordon dolanması çok olası değildir.doğumda göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanması sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına karşın bunun bebek için tehlikeli bir duruma neden olması nadirdir.Erkek bebekler kız bebekler göre daha geç doğar : Eğer bu inanış doğru olsaydı prematür bebeklerin hepsinin kız olması gerekirdi…

7)7 aylık doğan bebekler yaşar,8 aylık doğanlar yaşamaz: Bu da son derece mantıksız bir ifadedir. Gebelik süresince bebeğin gelişimi bir devamlılık gösterir.Bu süreçte en kritik aşama babağin akciğerlerinin olgunlaşmasıdır.Teorik olarak 36. gebelik haftasından sonra akciğerlerin gelişimini tamamladığı kabul edilir ki bu da 8. aya tekabül eder. 30. gebelik haftasından sonra gerçekleşen erken doğumlarda her hafta bir önceki haftaya göre bebek biraz daha fazla olgunlaşır ve yaşama şansı artar.