Op. Dr. Kamil KUTLAY

Op. Dr. Kamil KUTLAY

Tüm hamilelik süresince beklenen gebeliğin son anlari artık yaklaşmış, anne adayı doğumun başlamasını ve en sağlıklı, mutlu şekilde bebeğini doğurup, kolları arasına almayı özler hale gelmiştir.

Gebeliğin son anları, doğum ağrıları ,doğumun normal seyri hakkında bilmek istedikleriniz sizi doğuma hazır hale getirerek bilinçlendirecektir.

Genellikle doğumun ağrılar ile başladığına inanılsa da özellikle ilk gebelikde doğumun süregiden bir seyir gösterdiği ve doğumdan aylar önce bebek ve doğum kanalı arasında bir uyum başladığını öğrenmek şaşırtıcı bir olay olan doğumun anne adayına hazırladığı süprizlerden bir tanesidir.

Gerçekten de doğumdan nerdeyse 1 ay kadar önce bebek başı ile doğum kanalı arasında bir uyum süreci başlamakta ve kanal ile bebek arasında bir uyuşmazlık olmadığı sürece bebek nerdeyse 1 ayı bulan süre içinde hergün hızlanan bir şekilde doğum kanalı içinde kendini daha fazla adapte ederek aşağılara doğru yerleşmektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak anne adayı bebeğin artık karnında daha az yer kapladığını görerek şaşırmakta, halk arasında ise karnın düştüğü şeklinde bir ifade bulmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde bebek başı ile annenin kemik kanalı arasındaki bu uyum süreci ilk doğumda saatler sürebilecek ağrılı doğum eylemi esnasında bebek beyninin aşırı basınç altında kalmasınıda engellemekte böylece dar bir kanalda ilerleye cek olan bebek kanalın giderek daha fazla açılarak bebek için en uygun hale gelmesine yol açmaktadır . Gebeliğin hormonları da kemik ve yumuşak dokudan oluşan bu doğal kanalın kemikleri arasındaki eklemleri iyice açarak ve diğer dokuların da yumuşamasını sağlayarak bebek için en uygun hale gelmesine yardımcı olacak şekilde tesir göstermektedir .

Doktorunuz karınınızdan yaptığı bir muayenede bebeğin giderek daha da fazla kemik kanal içine yerleştiğini her şey yolunda giderse 38 . haftadan sonra size söyleyecek duruma gelecektir .Bu muayeneden sonra herşeyin normal doğum için yolunda gittiğini söylemek yanlış olmasada genede vajinal bir muayene de yaparak kemik kanal hakkında daha fazla bilgi edinmek anne adayı için stressli olsa da Dr.unuz ve sizin için hayati öneme sahip olabilir. Vajinal muayeneden sonra kemik kanalın olası tüm çıkıntıları hakkında bilgi edinilir ve promontoryum denilen en belirgin kısmının doğumu engelleyecek bir yapıda olmadığına emin olunur .

Bu safhadan sonra artık tek yapılacak şey gününüzün yaklaşarak bebek ve kanal uyumunun artık doğumun başlamasını sağlayacak duruma gelmesini beklemekten ibaretdir . Doğum illede gününüz olarak tayin edilen tarihde başlayacak diye bir kural yoktur . Tüm gebeliklerin ancak % 5 i bu tayin edilen günde doğururlar . Geri kalan gebeliklerde ise bu günden yaklaşık 10 gün öncesi ile 10 gün sonrasına kadar yayılan bir süreçte doğum gerçekleşebilir . Bu günü kesin olarak belirleyecek bir yöntem maalesef teknolojideki tüm ilerlemelere rağmen geliştirilememiştir. Böylece gebeliğinizin son günlerini beklemek merak , heyecan , özlem gibi değişik duygularla stress içinde geçirmenize yol açabilir . Bu stresin fazlaca artması doğum ağrılarının başlamasını dahada geciktirebileceği gibi anne adayının daha huzursuz olmasınada yol açabilir.Ama unutulmaması gereken nokta doğumun sizin istediğiniz yada artık sıkıldığınız bir anda değil bebek ve kanal arasındaki uyumun tüm doğum eyleminin mükemmel olarak ilerleyebileceği bir ana ulaştıktan sonra zaten sorunsuz bir şekilde kendiliğinden başlayacağıdır . Gününüz 10 - 15 gün kadar geçip kontrollerde bebeğinizin suyunda yetersizlik olmadığı sürece bu geçiş döneminin beklenmesinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır . Şüphesiz bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz 4 saat kadar süre ile oynamazsa doktorunuza haber vermeniz beklerken dikkat edeceğiniz en hayati katkı olacaktır.Doktorunuz size düzenli olarak bebek kalp seslerinin ölçülmesi için gerekli olan tokokardiograf adı verilen alete bağlanacağınız tarihleri (NST)söyleyecektir .Tokodabebeğin sağlıklı bir şekilde oynaması eşlik eden kalp atım hızlarında artış ile beraber olacaktır . Toko ile kayıt yapılarak elde edilen teste Nst denmektedir . Nst ' de sorunsuz traseler elde ettiğimiz sürece içimiz rahat bir şekilde us kontrolleri ile son günlerimizde ağrıların başlamasını bekleyebiliriz .
Bütün bu bekleme süreçi sonunda nihayet doğum ağrıları başlayacak ve giderek hızlanacaktır . Yalancı doğum ağrıları hiç bir zaman daha sık bir hale gelmezler hatta yeterince beklemekle kaybolup geçerler .Yalancı ağrılar yanlış alarma yol açarak aile de hayal kırıklıklarına neden olabilir .Ama herşeyin yolunda olduğunun öğrenilmesi ile yalancı ağrılar tecrübe kazandırırlar ve artık anne adayını kolayca kandıramazlar. Gerçek doğum ağrıları 10 -15 dakika gibi bir sıklıkta gelmeye başlarlar ve giderek sıklaşarak şiddetlenirler. Önce 7-8 dakikaya düşerler sonrada 5 dakikada bir olurlar. Bu safhadan sonra artık hazırlanarak hastaneye gidilmeli ve doktorunuza haber verilmelidir. Doğum ağrılarını beklerken bacaklarınızdan aşağı akar tarzda bebek amnios mayinin gelmesine suların gelmesi denir. Bu durum tüm gebelik süresince ne zaman gerçekleşirse gerçekleşsin hemen doktorunuz ile temas kurmanız gereken anlardan bir tanesidir .Suların doğum ağrıları başlamadan önce gelmesi doğumun normal olmasını olumsuz etkileyebilecek faktörlerden birtanesidir. Erken olarak gerçekleşmesi ve 24 saat içinde bebeğin doğmaması bebek için enfeksiyon riski yaratır .Arzu edilen amnios mayinin doğum çok ilerledikten sonra ve rahim ağzında ileri derece sayılabilecek 4- 5 cm kadar açılma olduktan sonra gelmesidir . Düzenli ağrıların gelmesi ile yapılan muayenede rahim ağzında 3-4 cm kadar açıklık gerçekleştiğinin tesbit edilmesi artık anne adayının hastanede yatırılarak doğumun ilerlemesini beklemek gerektiğinin en doğru habercisidir. Artık beklenen an gelmiş doğum ağrıları başlamış , en sorunsuz şekilde doğumun gerçekleşmesi için gösterilen sabır neticesini göstermiştir.